Produkt naturalnyWełna owcza w koszulkach woolmed jest w 100% naturalnym produktem, pozyskiwanym podczas strzyżenia owiec. Jest to niezwykły dar natury posiadający doskonałe właściwości. Wełna doskonale chroni ciało owcy zarówno przed piekącym słońcem, jak i ostrymi zimami górskich szczytów Nowej Zelandii. Włókna wełny owczej od setek lat uważane są za jeden z najzdrowszych surowców, jakich człowiek może użyć do produkcji odzieży. Właściwości wełny owczej, zwanej też runem, wykraczają daleko poza kwestie związane z termoizolacją. Jest ona prawdziwym dobrodziejstwem natury, z którego warto korzystać na wszelkie możliwe sposoby.

Profilaktyka i leczenie wielu schorzeńWełna owcza od setek lat stosowana jest w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń, np. w zaburzeniach termoregulacji i ukrwienia skóry, stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, ścięgien, więzadeł i mięśni, piersi, nerek i pęcherza moczowego, zmianach zwyrodnieniowych kończyn i kręgosłupa, zapaleniu ucha środkowego i zatok, bólu zębów, schorzeniach reumatycznych, przy urazach i złamaniach kończyn, leczy również otarte stopy i pęcherze. Ludzie od lat z powodzeniem okładają chore i bolące miejsca wełną owczą w celu uśmierzenia bólu, zmniejszenia opuchlizny, a także zapobieżenia odleżynom i odparzeniom. Leczą również otarte stopy i pęcherze. Co więcej, produkty z wełny owczej okazują się przydatne także w zbijaniu gorączki, niwelowaniu problemu moczenia nocnego u dzieci (w tym celu podkłada się dziecku runo pod prześcieradło), zwalczaniu bezsenności (w takiej sytuacji również zaleca się podłożenie runa pod prześcieradło). Wykazują one nawet działanie relaksujące, sięga się po nie, aby złagodzić stany napięcia psychicznego oraz w leczeniu łagodnej depresji. Dużo lepszym rozwiązaniem jest odzież z wełny, ponieważ tradycyjne okładanie chorych miejsc owczym runem nie jest wygodne w każdej sytuacji.

Produkt delikatny dla skóryTkaniny wełniane są wyjątkowo przyjazne ludzkiej skórze. Wełna owcza nie podrażnia skóry i nie powoduje odparzeń. . Niezwykle wartościowym składnikiem runa jest słynna lanolina. Jest to tłuszcz naturalnie wytwarzany przez ciało owcy, zwany też zwierzęcym woskiem. To właśnie dzięki lanolinie produkty wykonane z wełny owczej są hipoalergiczne, gdyż wykazuje ona działanie antybakteryjne, a we włóknach nie zagnieżdżają się roztocza ani grzyby. Wpływa na to również budowa samych włókien, jak również ich zdolność do samooczyszczania. To doskonała wiadomość dla osób zmagających się z alergiami. Mogą one spać w pościeli z runa bez obaw o nasilenie dolegliwości, a także nosić wełniane ubrania czy otaczać się innymi przedmiotami nią pokrytymi. Lanolina znalazła również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym, jest także składnikiem najróżniejszych kremów i maści leczniczych. . Dodatkowo, wełna owcza to naturalny filtr przeciwsłoneczny zapewniający skórze zdecydowanie lepszą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV niż inne tkaniny o tej samej gramaturze.

Chroni przed utratą ciepłaTradycyjnie, najważniejszą dla człowieka zaletą wełny są jej doskonałe zdolności termoregulacyjne. W naturalnych warunkach, latem, gdy temperatura dochodzi do 35°C, chroni ona ciało merynosa przed przegrzaniem, natomiast zimą nie pozwala mu zamarznąć nawet przy -20°C. Ubrania czy koce wykonane z wełny zachowują te zdolności, dlatego doskonale grzeją człowieka także przy niskiej temperaturze otoczenia, jednocześnie nie dopuszczając do przegrzania organizmu, gdy temperatura powietrza rośnie. Wełna owcza utrzymuje stałą temperaturę ciała człowieka w granicach 36,6°C w każdych warunkach zewnętrznych. Doskonałe właściwości runa znane są przede wszystkim zmarzluchom, dla których wełniane skarpetki czy swetry, a także np. koce z filcu czy sukna, są naprawdę nieocenione w chłodne wieczory. Wełna owcza jest bowiem surowcem bardzo skutecznie chroniącym przed zimnem, a przy tym, co ciekawe, wspomaga ona leczenie przeziębień i stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, stąd m. in. duża popularność pościeli wełnianej.

Chroni przed przegrzaniemWełna także doskonale chroni nasz organizm przed przegrzaniem. Szczególnie cenione jest runo owiec z rasy Merynos australijski. Charakteryzuje się ono odpowiednim skrętem włosa, który reguluje temperaturę skóry i zapobiega jej wychłodzeniu. Jest zatem doskonałym izolatorem. Włókna wełniane kurczą się, gdy jest zimno, a rozprężają, gdy temperatura otoczenia rośnie. Dzięki temu zapewnia nam doskonałą oddychalność i pozwala nam utrzymywać najbardziej optymalną temperaturę dla naszego ciała. Oczywiście to zadanie może jedynie spełnić włosie wełny najwyższej jakości, które jest stosowane do produkcji koszulek Woolmed.

Odprowadza wilgoćOddychalność jest to zdolność tkaniny do przepuszczania wilgoci (np. potu) w formie gazowej ze strony o wyższej wilgotności na stronę o niższej wilgotności. Wyższy stopień oddychalności zapewnia lepszą ochronę przed przegrzaniem. W odróżnieniu od tkanin syntetycznych, które oddychają wyłącznie przez otwory między włóknami, wełna owcza przepuszcza wilgoć całymi włóknami i dlatego doskonale sprawdza się ona jako materiał na odzież sportową. Ubrania z niej wykonane nie nasiąkają potem, ale odprowadzają go na zewnątrz. Spośród wszystkich włókien naturalnych to właśnie owcze runo ma największą zdolność wchłaniania wody. Nawet intensywnie ćwicząc nie trzeba martwić się, że przeziębimy się w mokrym ubraniu, ponieważ wilgotna wełna (w odróżnieniu od bawełny) nadal ogrzewa ciało. Odróżnia to wełnę od syntetycznych włókien, z których tak często wykonana jest odzież sportowa. Sztuczne włókna wprawdzie dość szybko odprowadzają wilgoć, ale wilgotne nie są w stanie zapewnić ciału stałej temperatury. Z tego powodu wiele osób podczas intensywnych ćwiczeń odczuwa potrzebę częstej zmiany przepoconego ubrania, w którym szybko robi się zimno, np. podczas chwili odpoczynku. Ubrania z owczej wełny równie świetnie jak na treningu spisują się w górach, gdyż nie tylko nie przesiąkają potem, ale także doskonale chronią przed zimnem.

Produkt niepalnyWełna jest produktem niepalnym ze względu na zdolność absorpcji wilgoci z otoczenia, a poddana bezpośredniemu działaniu ognia nie topi się (w odróżnieniu od włókien syntetycznych) i samoczynnie gaśnie, gdy źródło ognia zostaje usunięte. Z tego powodu powszechnie stosowana jest w budownictwie jako materiał termoizolacyjny i wygłuszający. Dodatkową jej zaletą jest zdolność regulowania poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniach, gdyż dopiero przy suchym powietrzu oddaje ona do otoczenia wilgoć zgromadzoną we włóknach.

Biofiltr powietrzaWełna owcza wpływa na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach. Wykazuje ona zdolność do neutralizacji nieprzyjemnych zapachów (w tym dymu nikotynowego), dlatego produkty z wełny znajdujące się w domu, np. koce, mają tak nieocenioną wartość. Innymi słowy, wełna owcza wpływa na poprawę jakości powietrza w domu. Co więcej, dzięki wysokiej zawartości keratyny we włóknach, runo także skutecznie neutralizuje szkodliwe związki chemiczne znajdujące się w powietrzu w zamkniętych pomieszczeniach. W procesie chemisorpcji wchłania ono np. dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, jak również formaldehydy. Wełna chroni również przed szkodliwym promieniowaniem różnych związków zawartych w materiałach budowlanych, a sama nie pyli i nie wydziela żadnych szkodliwych substancji do otoczenia.


Przeczytaj również:
Opinie lekarskie
Opinie Specjalistów Merino wool Pielęgnacja wełny