Jak dbać o koszulki z wełny owczej?

Dzięki nietypowemu połączeniu wysokiej jakości bawełny oraz wełny merynosa koszulki woolmed nie są zwykłymi ubraniami. Wyjątkowość wcale jednak nie oznacza, że koszulki są kłopotliwe w utrzymaniu, trzeba jedynie pamiętać o kilku prostych zasadach, a będą Państwo przez długi czas czerpać radość z użytkowania naszego produktu.


Niezwykłe i delikatne koszulki woolmed nie wymagają ani skomplikowanej techniki prania, ani trudno dostępnych czy drogich środków. Najprościej mówiąc, w zupełności wystarczy im krótka, lekka przepierka w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego płynu przeznaczonego do prania wełny. Prawda, że to bardzo proste?


Tak jak skórze człowieka szkodzą agresywne detergenty, które ją niszczą i wysuszają, tak i wełnie nie służą silne proszki do prania czy wybielacze. Wełna owcza bowiem jest włóknem naturalnym, zawsze zatem należy ją prać w dostępnych w każdym sklepie płynach do prania wełny, najlepiej takich, które zawierają lanolinę. Takie płyny nie niszczą włókien; przeciwnie, zawartość lanoliny działa na nie tak, jak odżywczy balsam działa na skórę człowieka. Kolejnym ważnym czynnikiem jest temperatura wody, która zawsze powinna być zimna lub co najwyżej letnia (nie więcej niż 30°C); nie należy wkładać ubrań z wełny owczej do gorącej wody. Długość kąpieli również ma znaczenie. I znowu, podobnie jak skóra człowieka, wełna nie lubi długiego moczenia; zbyt długie trzymanie jej w wodzie może powodować kurczenie się włókien; nie potrzeba zatem namaczania, długiej kąpieli ani wielokrotnego płukania. Jeśli już jednak dojdzie do skurczenia się wełny, można spróbować delikatnie rozciągnąć jeszcze mokrą koszulkę.


Koszulki z wełny owczej lepiej prać w rękach (chyba, że mają Państwo pralkę z programem do prania wełny i tkanin delikatnych, który wyklucza gwałtowne ruchy bębna i silne wirowanie), unikając przy tym silnego pocierania materiału i delikatnie go wyciskać (nie wyżymać ani nie odwirowywać).

A jak najlepiej suszyć wełnę owczą? Ubrania wełniane należy w miarę możliwości suszyć rozłożone na równej powierzchni w przewiewnym miejscu (np. rozłożone na ręczniku), ale nie bezpośrednio na słońcu i z dala od źródeł ciepła (czyli nie układać na kaloryferze).


Dzięki tym prostym zabiegom z pewnością będą mogli Państwo długo cieszyć się prozdrowotnymi właściwościami koszulek.